کتاب تقابل قرآن با جریان های غیر توحیدی اثر دکتر علیرضا حسنی منتشر شد

کتاب تقابل قرآن با جریان های غیر توحیدی اثر دکتر علیرضا حسنی منتشر شد:

کتاب تقابل قرآن با جریان های غیر توحیدی اثر دکتر علیرضا حسنی دبیر هیأت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان جنوبی توسط سازمان چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان جنوبی نویسنده در این اثر ارزشمند به بررسی موضوعاتی چون: فرهنگ واژگانی قرآن درباره ی جریان های غیر توحیدی و تفاوت آن با واژگان جاری زمان، زمان و ساز و کار مواجه قرآن با جریان های غیر توحیدی، زمینه ها و انگیزه های موضع گیری قرآن کریم در مواجهه با جریان های غیر توحیدی پرداخته است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی که حافظ کل قرآن کریم نیز می باشد در این کتاب موضع گیری قرآن در برابر جریان های غیر توحیدی عصر نزول را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد.

بخش نخست این کتاب « فضای عصر نزول، جریان های غیر توحیدی و مراحل عمومی دعوت قرآن» نام دارد، دارای سه فصل است. در فصل اول این بخش که « ترسیم فضای عصر نزول» نام دارد، به ضرورت بحث از اوضاع عمومی اعتقادی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شبه جزیره ی عربستان تا اوایل نزول قرآن و شکل گیری حرکت اسلام در آن جا پرداخته شده است. در فصل دوم این بخش، ضمن مشخص نمودن جریان های غیر توحیدی، آن ها را با توجه به عنوان کتاب به دو گروه جریان های فعال و غیر فعال تقسیم و معرفی شده است.جریان های غیر فعال سه جریان، دهریون و مجوس و صابئان هستند و مشرکان و یهود و نصاری جریان های فعال هستند.فصل سوم این بخش نیز مراحل عمومی دعوت قرآن را در برابر جریان های غیر توحیدی تبیین و تشریح کرده است.

بخش دوم این کتاب با عنوان «موضع گیری های قرآن در برابر جریان های غیر توحیدی»، در سه فصل مجموع برخورد های قرآن را با جریان های فعال غیر توحیدی و در سه قسمت برخوردهای بینشی، برخورد های انگیزشی و برخورد های واکنشی را مورد بحث قرار داده است. در قسمت برخوردهای بینشی برهان، موعظه، جدل و تمثیل آمده است. اعتراض و جهاد نیز با عنوان دو برخورد واکنشی قرآن در موضع گیری در برابر این جریان ها آمده است.

در آخرین بخش این کتاب نیز با عنوان «جهاد و قتال در قرآن، مهمترین شبهات مستشرقان و پاسخ های قرآنی آنها» مهمترین آراء و شبهات مستشرقان و پاسخ های آنان بیان شده است.

این کتاب به عنوان منبعی بسیار مهم و کاربردی برای پژوهندگان معارف غنی کلام وحی به شمار می رود. روابط عمومی دانشگاه ازاد اسلامی بیرجند ضمن ارج گذاری به تلاش ارزشمند نویسنده ی این کتاب، بهره برداری عالمانه از این اثر ارزشمند را به همه ی استادان، پژوهشگران و جویندگان دانش و معرفت ناب توصیه می کند.

نوع آگهي : خبر تاريخ درج : ۱۳۹۵/۱۰/۱۴ زمان : ۱۳:۰۸ كاربر : pr بازديد : ۱۲۲۶
تاريخ ويرايش : ۱۳۹۵/۱۰/۱۴ زمان ويرايش : ۱۳:۱۰ كاربر : pr

پيامبر اكرم(ص):

فَنَيرزوا إنْ قَدَرتُم كُلَّ يَومٍ يَعنِي تَهادَوا وتَواصَلُوا فِي اللّه‏ِ.

اگر مى ‏توانيد هر روز را نوروز كنيد؛ يعنى در راه خدا به يكديگر هديه بدهيد و با هم پيوند داشته باشيد .

دعائم الإسلام ، ج ۲، ص ۳۲۶

-------------------------------

حضرت علي(ع):

نَيْروزُنا كُلُّ يَومٍ.

نوروز ما، هر روز است.

من لا يحضره الفقيه: ج۳ص۳۰۰ح۴۰۷۴

-------------------------------

امام صادق(ع):

ما مِن يَومِ نَيروزٍ إلّا ونَحنُ نَتَوَقَّعُ فيهِ الفَرَجَ

هيچ نوروزى نيست مگر آنكه ما در آن روز منتظر فرج هستيم .

اوقات شرعي به افق بيرجند

چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

۴ رجب ۱۴۳۹ قمري

۲۱ مارس ۲۰۱۸ ميلادي

اذان صبح ۰۴ : ۱۵
طلوع آفتاب ۰۵ : ۳۶
اذان ظهر ۱۱ : ۴۰
غروب آفتاب ۱۷ : ۴۵
اذان مغرب ۱۸ : ۰۳
نيمه شب شرعي ۲۲ : ۵۹
انتخاب شهر