دکتر سید حسن هاشمی:شرایط تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد
دکتر سید حسن هاشمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان جنوبی :شرایط تحصیل همزمان دردو رشته در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

دکتر سید حسن هاشمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان جنوبی گفت‌: شرایط تحصیل همزمان دردو رشته در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده است

این مقام مسئول افزود: تحصیل در دو رشته می‌تواند هم به صورت پذیرش با آزمون و هم بر اساس سوابق تحصیلی و بدون آزمون باشد. در زمینه اعتبار مدرک نیز تمام شرایط برای این دسته از دانشجویان مشغول به تحصیل مهیاست تا در آینده به مشکلی برخورد نکنند. دکتر هاشمی گفت: علاوه بر این دانشجویانی که استعداد و تلاش بیشتری دارد می‌توانند از این طرح استفاده و به نحوه احسن از وقت و عمر خود استفاده کنند. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان جنوبی افزود : پذیرش در این دو رشته محدودیتی ندارد و دانشجو برای مثال می‌تواند همزمان در دو رشته مهندسی نیز تحصیل کند. وی ادامه داد: شورای برنامه ریزی آموزشی و درسی دانشگاه آزاد، شیوه نامه تحصیل همزمان دانشجویان غیر استعداد درخشان در دوره‌های کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، دانشگاه آزاد در دو رشته تحصیلی با رعایت ضوابط کلی آیین نامه کاردانی و کارشناسی مصوب دانشگاه را تدوین و تصویب کرده است. هدف از این طرف تعیین چارچوب قانونی برای اجرای صحیح تحصیل همزمان در دوره‌های آموزشی کاردانی، ارشناسی پیوسته و ناپیوسته در دو رشته تحصیلی و در همان مقطع یا مقطع پایین‌تر در یک یا دو واحد دانشگاهی است.

دکتر هاشمی در خصوص شرایط ورود به دوره نیز گفت : - پذیرفته شدگان و دانشجویان در هر یک از مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته واحد‌های دانشگاهی علاوه بر تحصیل حضوری یا مجازی در مقطع و رشته فعلی خود می‌توانند در یک رشته دیگر در همان مقطع تحصیلی یا در مقطع تحصیلی پایین‌تر در واحد دانشگاهی مبدا یا واحد دانشگاهی دیگر بطور همزمان تحصیل کنند. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان جنوبی افزود:

- دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز می‌توانند در یک رشته از رشته‌های مقاطع کاردانی یا کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته در صورت رعایت این شیوه نامه بطور همزمان در رشته دوم تحصیل کنند. - متقاضی ادامه تحصیل در رشته دوم می‌تواند فقط از مدت زمان معافیت نظام وظیفه در رشته اول، از تحصیل همزمان در دو رشته استفاده کند. - حداکثر مدت تحصیل برای دانشجویان مشمول این شیوه نامه مدت مجاز تحصیل در رشته اول است. - دانشجو در مدت زمان تحصیل فقط یک بار می‌تواند درخواست تحصیل در رشته دوم را ارائه دهد. - تغییر رشته در رشته دوم امکان پذیر نیست. آن دسته از دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنند در صورتی که در رشته اول انصراف از تحصیل بدهند یا اخراج آموزشی شده باشند، می‌توانند رشته دوم را تا سقف مجاز مدت زمان معافیت از نظام وظیفه در رشته اول ادامه تحصیل بدهند. شرایط تطبیق و معادل سازی واحد‌های درسی - درس یا دروسی که عنوان یا شرح درس آن در برنامه درسی رشته‌های مورد تائید و مصوب شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم یا شورای برنامه ریزی درسی دانشگاه آزاد وجود داشته باشد قابل معادل سازی است. - محل گذراندن دروس قبلی دانشجو باید یکی از واحد‌ها یا مراکز دانشگاه آزاد، دانشگاه‌ها یا موسسات آموزش عالی مورد تائید وزارتین باشد و از نظر نحوه ورود و تحصیل «مدرک پایه مورد نظر، ادامه تحصیل با تاکید بر عدم تداخل تحصیلی و عدم تحصیل همزمان در دو رشته یا دو دانشگاه» مغایرت با مقررات آموزشی وزارتین و دانشگاه آزاد نداشته باشد. - نمره درس کاردانی و یا کارشناسی حداقل ۱۲ و بالاتر باشد. - دروس گذرانده شده در هر مقطع تنها در مقطع هم سطح یا مقطع پایین‌تر قابل معادل سازی است. - دروس جبرانی که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد متقاضی تحصیل همزمان که در مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته گذرانده با رعایت بند‌های این ماده قابلیت معادل سازی را دارند. - تطبیق واحد‌های درسی رشته اول برای رشته دوم پس از ثبت قطعی نمره و درخواست دانشجو با تائید گروه آموزشس رشته اول و دوم طبق مقررات معادل سازی دروس انجام و ثبت می‌شود. - دانشجو می‌تواند واحد‌های درسی را که به لحاظ محتوی تطابق موضوع داشته باشند صرفا در یکی از دو رشته بگذرانند و پس از پایان هر نیمسال و قبل از ثبت نام در نیمسال بعد تطبیق واحد‌های درسی در رشته دوم با تائید گروه آموزشی رشته دوم انجام می‌شود. لازم است سرفصل دروس تا ۸۰ درصد تطابق داشته باشد و با در نظر گرفتن مققرات در دوهر‌های کاردانی و کارشناسی معادل سازی دروس گذرانده شده انجام شود. - دروس کارآموزی، کارورزی، طرح سمینار، پروژه، کارگاهی، عملیات صحرایی، دروس پیش دانشگاهی، دروس جبرانی، پایان نامه کارشناسی قابل معادل سازی نیست.

انتهای پیام/
نوع آگهي : خبر تاريخ درج : ۱۳۹۹/۰۸/۲۳ زمان : ۲۳:۲۲ كاربر : pr بازديد : ۲۹۲
تاريخ ويرايش : ۱۳۹۹/۰۸/۲۳ زمان ويرايش : ۲۳:۲۸ كاربر : pr

امام علی(ع):

أيَسُرُّكَ أن تَكونَ مِن حِزبِ اللّهِ الغالِبينَ؟ اِتَّقِ اللّهَ سُبحانَهُ وأحسِن في كُلِّ اُمورِكَ؛ فَإِنَّ اللّهَ مَعَ الَّذينَ اتَّقَوا وَالَّذينَ هُم مُحسِنونَ.

آيا می خواهى از حزب پيروز خداوند باشى؟ از خدا پروا كن و كارها را درست انجام بده؛ چرا كه خداوند با كسانى است كه تقواپيشه اند و آنانى كه كارها را نيكو (بى عيب و نقص) انجام می‌دهند.

غرر الحكم، ح۲۸۲۸

ميزان الحكمه: ج۱۳ ص۳۶۸

اوقات شرعي به افق بيرجند

یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

۳ ذی قعده ۱۴۴۲ قمري

۱۳ ژوئن ۲۰۲۱ ميلادي

اذان صبح ۰۳ : ۴۵
طلوع آفتاب ۰۵ : ۲۴
اذان ظهر ۱۲ : ۳۳
غروب آفتاب ۱۹ : ۴۲
اذان مغرب ۲۰ : ۰۲
نيمه شب شرعي ۲۳ : ۴۳
انتخاب شهر