راهنمای سامانه آزما (آزمون آنلاین) - ویژه دانشجویان
راهنمای تصویری سامانه آزما (آزمون آنلاین) ویژه دانشجویان نحوه ورود و انجام آزمون به شرح ذیل می باشد :

مرحله اول : ورود به آزمون

ابتدا از طریق مرورگر به آدرس اینترنتی exam.iaubir.ac.ir مراجعه نمایید .

آزما

مطابق تصویر شماره آزمون و کد امنیتی را وارد نموده و وارد صفحه آزمون شوید . دقت داشته باشید شماره آزمون و اعداد موجود در کد امنیتی باید به صورت لاتین وارد شوند . به حروف بزرگ و کوچک موجود در کد امنیتی نیز توجه داشته باشید .

نکته :دانشجویان محترم توجه داشته باشند ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از آزمون پیامکی حاوی شماره آزمون ، کد امنیتی و آدرس اینترنتی آزمون به شماره همراه شما پیامک می گردد . در صورتی که به هر دلیلی از جمله اختلال سامانه پیامکی و یا در دسترس نبودن تلفن همراه ، پیامک را دریافت نکردید ، مطابق تصویر از طریق پنل کاربری می توانید نسبت به دریافت مشخصات آزمون اقدام نمایید.
توجه : کد کاربری و رمز عبور پیش فرض پنل کاربری شماره دانشجویی ( شماره شناسایی ) با فرمت جدید می باشد . شماره دانشجویی شما ، همان شماره دانشجویی در هنگام وورد به سامانه آموزشیار می باشد.

مرحله دوم : انجام آزمون

آزما

بعد از ورود به سامانه ، همانطور که در تصویر مشاهده می شود ، صفحه دارای چند بخش می باشد . مشخصات دانشجو ، مشخصات آزمون ، توضیحات ( شامل توضیحات استاد درس و توضیحات سامانه ) ، سوالات تستی ( در صورت وجود سوال تستی ، در غیر اینصورت این بخش نمایش داده نمی شود ) ، سوالات تشریحی ، بخش پاسخ به سوالات تشریحی و تصاویر ارسال شده دانشجو .( بخش های سوالات تشریحی ، پاسخ به سوالات تشریحی و تصاویر ارسال شده در صورت نداشتن سوال تشریحی در آزمون نمایش داده نمی شوند.)

الف ) مشخصات دانشجو :

دراین بخش اطلاعات دانشجو اعم از نام و نام خانوادگی و شماره دانشجویی نمایش داده می شود. پس از پایان آزمون با استفاده از کلید خروج می توانید از سامانه خارج شوید . نکته ۱ : حروج از سامانه پس از آزمون اختیاری بوده و به جای آن می توانید مرورگر را ببندید . نکته ۲ : پس از خروج از آزمون ، در صورتی که زمان آزمون به پایان نرسیده باشد امکان ورود مجدد به آزمون وجود دارد.

ب ) مشخصات آزمون :

آزما

در این بخش مشخصات آزمون و زمان باقیمانده از آزمون مشاهده می شود. دانشجویان محترم در طول آزمون به زمان باقیمانده خود توجه داشته باشند . در صورت پایان زمان آزمون امکان پاسخگویی به سوالات وجود نخواهد داشت .

پ ) توضیحات آزمون

در این بخش توضیحات ارائه شده توسط استاد ( در صورت وجود ) در کادر قرمز مشاهده می شود . همچنین در صورتی که سامانه پیام خاصی برای دانشجو ارسال کند ( مانند درج زمان اضافه ) در کادر قرمز رنگ جداگانه نمایش داده می شود. لذا دانشجویان محترم در طول آزمون به این مهم توجه داشته باشند .

ت ) سوالات تستی

آزما 4

در این بخش دانشجو می تواند سوالات تستی را یکی یکی مشاهده نموده و پاسخ دهد . پس از انتخاب گزینه درست حتما بر روی کلید ثبت کلیک کرده تا پیام "ثبت شد" را مشاهده نمایید . پس از ثبت گزینه در قسمت تعداد سوالات و پاسخها ، ملاحظه می نمایید که تعداد پاسخهای شما افزایش می یابد. در این بخش فقط کافیست بعد از انتخاب گزینه ، دکمه ثبت را بزنید و نیاز به هیچ تایید دیگری نیست . در این بخش امکان تغییر گزینه نیز وجود داشته و همچنین می توانید پاسخ خود را حذف کنید ( یعنی به سوال جواب ندهید ) برای حذف جواب ، گزینه بدون پاسخ را انتخاب نموده و کلید ثبت را بزنید . پس از پاسخ به سوال جاری می توانید با استفاده از کلیدهای پایین بخش تستی به سوال بعدی رفته و پاسخ دهید. . جهت اطمینان بیشتر به تعداد سوالات پاسخ داده خود که به صورت چشمک زن می باشد دقت نمایید . سوال تستی ممکن است متن سوال نداشته باشد و به جای آن تصویر قرار داده شده باشد . برای بزرگنمایی تصویر سوال بر روی آن کلیک کنید .

ث ) سوالات تشریحی و پاسخ به سوالات تشریحی

آزما 5

در این بخش مانند بخش سوالات تستی ، سوالات تشریحی نیز یکی یکی نمایش داده میشود . برای مشاهده بقیه سوالات از روشی که در بخش تستی ذکر شد استفاده نمایید . پس از مشاهده سوال و یا تصویر آن ، با توجه به نوع پاسخ و توضیحات استاد که در بخش ملاحظات قید گردیده است ، از بخش پاسخ به سوالات تشریحی به صورت متنی و یا ارسال تصویر جواب سوال را ارسال نمایید . دقت داشته باشید جواب داده شده ( از طریق متن یا تصویر ) برای سوال نمایش داده شده ثبت می گردد .

برای پاسخ متنی پیشنهاد می گردد در یک ادیتور مثل word و یا Notepad جواب تایپ شده و Copy&Paste گردد . بعد از درج پاسخ در محل مورد نظر بر روی دکمه ثبت کلیک نموده تا پاسخ ثبت شد را از سامانه دریافت کنید . پس از ثبت پاسخ می توانید از همین محل جهت ویرایش پاسخ خود استفاده نمایید .

برای پاسخ از طریق آپلود می توانید پس از تهیه عکس ( از طریق موبایل یا اسکنر ) بر روی انتخاب فایل در بخش ارسال تصویر پاسخنامه کلیک نموده و فایل تصویر مورد نظر را انتخاب و یا عکس بگیرید . پس از انتخاب فایل تصویر ، فایل شما مستقیما به سامانه ارسال شده و نیاز به تایید دیگری ندارد . توجه بفرمایید همزمان می توانید تا ده تصویر را برای آپلود در هر با انتخاب فایل ، انتخاب کنید .

نکته مهم ۱ : پس از انتخاب فایل صبر کنید تا فایل شما به صورت کامل آپلود گردد . پس از آپلود کامل باید تصویر آپلود شده خود را در بخش لیست تصاویر ارسال شده باید مشاهده نمایید . در غیر اینصورت مجدد آپلود نمایید .

آزما

نکته مهم 2 : پس از اینکه تصویر خود را ارسال نموده و در بخش تصاویر ارسال شده مشاهده نمودید با کلیک بر روی آن در اندازه واقعی مشاهده نموده و از واضح بودن تصویر ارسالی مطمئن شوید .

در صورتی که تصویر شما اشتباه ارسال شده و یا واضح نیست با کلیک بر روی ضربدر قرمز در گوشه سمت چپ بالای تصویر می توانید آن را حذف نموده و دوباره بارگذاری نمایید .

در بخش سوالات تشریحی مانند سوالات تستی به تعداد سوال پاسخ داده شده که به صورت چشمک زن نمایش داده می شود دقت نموده تا ارسال سوالات مطمئن شوید .

مرحله آخر : پایان و خروج از آزمون

پس از اتمام زمان آزمون به صورت اتومات از صحفه آزمون خارج می شوید . در صورتی که قبل از پایان زمان آزمون پاسخ به سوالات شما به اتمام رسید بر روی کلید خروج کلیک کرده و خارج شوید و یا اینکه مرورگر خود را ببنید . توضیح اینکه پس از پایان زمان آزمون به هیچ عنوان امکان ورود مجدد به آزمون وجود نخواهید داشت .

اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند

نوع آگهي : اطلاعيه آموزشي تاريخ درج : ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ زمان : ۱۳:۴۹ كاربر : Admin بازديد : ۶۱۷۲
تاريخ ويرايش : ۱۴۰۰/۱۰/۱۲ زمان ويرايش : ۲۲:۰۳ كاربر : Admin
اوقات شرعي به افق بيرجند

چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱

۲۳ شوال ۱۴۴۳ قمري

۲۵ مي ۲۰۲۲ ميلادي

اذان صبح ۰۳ : ۵۳
طلوع آفتاب ۰۵ : ۲۸
اذان ظهر ۱۲ : ۳۰
غروب آفتاب ۱۹ : ۳۲
اذان مغرب ۱۹ : ۵۲
نيمه شب شرعي ۲۳ : ۴۲
انتخاب شهر