مصاحبه دکترعبادی رئیس آزمایشگاهها و کارگاههای دانشگاه آزاد اسلامی استان بامرکز خبردانشگاه

دکتر محمد عبادی رئیس امور پشتیبانی آزمایشگاهها و کارگاههای دانشگاه آزاد اسلامی خراسان جنوبی درگفتگو بامرکز خبر روابط عمومی گفت: بیانات و توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران حضرت آیه الله خامنه ای همواره نقشه راه توسعه متوازن، بر مبنای حاکمیت حقایق دین مبین اسلام بوده است دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک نماد شاخص پیشران پیشرفت علمی ایران که با درایت رهبر کبیر انقلاب اسلامی تاسیس گردید، ثمره پر برکتی از نهال نوپای انقلاب اسلامی بود که هم اکنون که قریب به 40 سال از عمر پر برکت آن میگذرد میوه های ارزشمند علم و دانش به بار نشسته و محصول آن، خیل عظیمی از فرهیختگان و نخبگان عرصه ها ی مختلف علم و فناوری و معرفت شناسی است و بی شک بخش عظیمی از پیشرفتهای صورت گرفته مرهون و مدیون رهنمودها و ارائه طریقهای رهبران نظام مقدس جمهوری اسلامی دامت برکاتهما است. دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان جنوبی یکی از ثمرات و شاخه های ارزشمند دانشگاه آزاد اسلامی است که دارای چهار واحد فعال بیرجند، قائنات، فردوس و طبس و همچنین دارای یک مرکز آموزشی نهبندان است. بعلاوه، مراکز سمای استان نیز یک زیر مجموعه عظیم و توسعه یافته از دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می شود که خدمات آموزشی قابل توجهی را به مقاطع تحصیلی مختلف نهاد آموزش و پرورش ارائه داده است. دانشگاه آزاد استان خراسان جنوبی با داشتن 143 عنوان کارگاه و آزمایشگاه در علوم غیر پزشکی و پزشکی بافضای تقریبی 10800 متر مربع دارای پتانسیل بالقوه برای مقاصد آموزشی و تجاری است. این مجموعه شامل 51 کارگاه، که از این تعداد 26 کارگاه در بیرجند، 10 کارگاه در طبس، 10کارگاه قائنات، و 5 کارگاه در فردوس مستقر است. همچنین دارای 92 عنوان آزمایشگاه بوده که 56 عنوان در بیرجند 9 عنوان در طبس 23 عنوان در قائنات و 4 عنوان در فردوس موجودند. از جمله مهمترین عناوین کارگاهی می توان به کارگاهها ی تراشکاری، مکانیک خودرو، مکانیک عمومی، جوش اشاره نمود. آزمایشگاههای تحقیقاتی شیمی، تحقیقاتی بتن، میکروبیولوژی، شیمی، ماشین، الکترونیک، سیالات، عملیات واحد، کنترل فرایند و فناوریهای نوین از جمله مهمترین عناوین آزمایشگاهی است.

دکتر عبادی با اشاره به اینکه که دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند دارای دستگاه‌ها و تجهیزات شاخص آزمایشگاهی است گفت: آزمایشگاه بسته بندی آزمایشگاهی منحصر بفرد در شرق کشور است از جمله تجهیزات شاخص استان می توان به دستگاههای HPLC ، GC، جذب اتمی، اسپارک، فریزر انیورسال FU450R ، تراش TM50 ، تراش و فرز CNC ، عیب یاب کابل، گالوانوپتانسیواستات، بسته بندی مپ اشاره کرد وی افزود: این دستگاهها و تجهیزات در مقاطع کاردانی، کارشناسی و تحصیلات تکمیلی کاربرد دارد. همچنین برخی از دستگاهها قابلیت کار تجاری و صنعتی دارند.

دکتر عبادی با بیان اینکه برای تبدیل آزمایشگاهها به همکار نهادهای دولتی اقداماتی در حال انجام است. متاسفانه همکار استاندارد برای استان خراسان جنوبی به دلیل کمبود نمونه های آزمایشگاهی و رقابت بخش خصوصی تاکنون اقتصادی نبوده است. گفت: بیشتر اقدامات در حوزه ارائه خدمات به دانشجویان تحصیلات سایر دانشگاههای استان اعم از دولتی و غیر دولتی و مراکز رشد و شرکتهای دانش بنیاد بوده است. دکترعبادی در خصوص برنامه‌های دانشگاه برای کمک به رونق و جهش تولید در سال جاری گفت: بیش از هجده نوع فراورده در زمینه شویندها، مواد شیمیایی مورد نیاز اتومبیلها، مواد ضد عفونی کننده، ژلهای آتش زا و صابونهای فانتزی در آزمایشگاههای استان تولید شده ولی بدلیل مسائل تجاری و حقوقی، امکان تولید انبوه آن وجود ندارد. همچنین مواد مورد نیاز پروژه ملی باروری ابرها در آزمایشگاههای واحد بیرجند تولید و بهره برداری شده است. دکتر محمد عبادی رئیس امور پشتیبانی آزمایشگاهها و کارگاههای دانشگاه آزاد اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به سامانه‌های ساها و ساتا گفت: راه اندازی و تکمیل سامانه ساهای قدیم بصورت کامل انجام شده وسامانه جدید ساها با قابلیتهای جدید و فراوان دیگر نیز در این استان در حال تکمیل شدن است که بخش اعظم آن که مربوط به استان خراسان جنوبی بوده تکمیل گردیده است این مقام مسئول درپایان گفت: : در ابتدای شیوع و همه گیری ویروس کرونا که کشور با کمبود مواد ضد عفونی کننده روبرو بود در آزمایشگاههای دانشگاه آزاد بیرجند با همکاری استاد ارجمند جناب آقای دکتر علی آبادی مقدار قابل توجهی مواد ژله ای ضد عفونی کننده با کیفیت بسیار خوب تولید شد و در میان همشهریان و همکاران دانشگاهی توزیع گردید که یک کار جهادی محسوب میشد و بازتاب بسیار خوبی داشت.

نوع آگهي : خبر تاريخ درج : ۱۴۰۰/۰۷/۲۳ زمان : ۱۳:۲۳ كاربر : pr بازديد : ۱۳۰

حضرت اميرالمومنين،علي(ع):

و قَدَّرَ الأرزاقَ فَكَثَّرَها و قَلَّلَها و قَسَّمَها على الضِّيقِ و السَّعَةِ، فَعَدَلَ فيها لِيَبتَلِيَ مَن أرادَ، بِمَيسورِها و مَعسورِها و لِيَختَبِرَ بذلكَ الشُّكرَ و الصَّبرَ مِن غَنِيِّها و فَقيرِها .

روزى‌ها را مقدّر فرمود و آن گاه، آنها را زياد و كم و به تنگى و فراخى عادلانه تقسيم كرد، تا هر كه را بخواهد به وسعت روزى و يا تنگى آن بيازمايد و از اين طريق سپاسگزارى و شكيبايى توانگر و تهيدست را به آزمايش گذارد.

نهج البلاغة : خطبه ۹۱

اوقات شرعي به افق بيرجند

دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰

۲۳ ربیع الثانی ۱۴۴۳ قمري

۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ ميلادي

اذان صبح ۰۴ : ۵۰
طلوع آفتاب ۰۶ : ۱۶
اذان ظهر ۱۱ : ۲۱
غروب آفتاب ۱۶ : ۲۷
اذان مغرب ۱۶ : ۴۶
نيمه شب شرعي ۲۲ : ۳۹
انتخاب شهر