دکتر ثقه الاسلامی خبر داد:تهيه شيوه نامه بهداشتي مرتبط با برداشت زعفران

دکترثقه الاسلامی خبر داد:

تهيه شيوه نامه بهداشتي مرتبط با برداشت زعفران توسط مركز تحقيقات كشاورزي، گياهان دارويي و علوم دامي دانشگاه آزاد اسلامي استان خراسان جنوبي

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند دکترثقه الاسلامی رئیس مركز تحقيقات كشاورزي، گياهان دارويي و علوم دامي دانشگاه آزاد اسلامي استان خراسان جنوبي با اشاره به اینکه رعایت شيوه نامه بهداشتي مرتبط با برداشت زعفران یک ضرورت است گفت: شيوع گسترده بيماري كرونا در آذر سال 1399 در استان خراسان جنوبي منجر به تغيير رنگ كرونايي استان گرديد. وی افزود:طبق بررسي هاي بعمل آمده يكي از دلايل اصلي افزایش آمارمبتلایان کرونا در این ایام نحوه برداشت گروهي محصولات كشاورزي استراتژيك از جمله زعفران مي باشد. وی گفت:فرآيندهاي مختلف برداشت، پركردن، خشك كردن، فراوري يا بسته بندي زعفران مستلزم استفاده از نيروي كار زياد مي باشد. لذا به منظور پيشگيري از شيوع اين بيماري، مركز تحقيقات كشاورزي، گياهان دارويي و علوم دامي دانشگاه آزاد اسلامي استان خراسان جنوبي در راستاي ماموريت منطقه اي خود اقدام به تهيه شيوه نامه بهداشتي مرتبط با برداشت زعفران نموده است . دکترثقه الاسلامی افزود: توجيه کارگران مرتبط با فعاليت هاي مختلف زعفران نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی قبل از شروع كار توسط مالکین- رعايت فاصله اجتماعي حداقل يك و نيم متر در هنگام برداشت- استفاده از ماسك در تمام مراحل - استفاده از دستكش و تعويض منظم آن و يا شستشوي دست با آب و صابون (يا ضد عفوني كردن دست) هر يك ساعت در تمام مراحل - پرهيز از دورهمي هاي خانوادگي در زمان جداسازي كلاله زعفران (پاك كردن زعفران) و تهويه مناسب فضاي مربوط- پيشنهاد مي شود محصول گل زعفران در زمان برداشت بر اساس توانايي اعضاي هر خانواده تفكيك شده و هر خانواده به صورت جداگانه اقدام به جداسازي كلاله زعفران (پاك كردن زعفران) كند.- عدم تماس دست با صورت، چشم و يا بيني در تمام مراحل برداشت و پس از آن- پر كردن گل روي پارچه تميز و ترجيحا سفيد رنگ -شستشوي ظروف حاوي گل با مايع ظرفشويي پس از هر بار استفاده ودفن بهداشتي گلبرگ ها و ضايعات گل زعفران به صورت روزانه از مهمترین موارد موردتوجه در این شیوه نامه بهداشتی است.

نوع آگهي : خبر تاريخ درج : ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ زمان : ۱۹:۰۷ كاربر : pr بازديد : ۱۲۴

حضرت اميرالمومنين،علي(ع):

و قَدَّرَ الأرزاقَ فَكَثَّرَها و قَلَّلَها و قَسَّمَها على الضِّيقِ و السَّعَةِ، فَعَدَلَ فيها لِيَبتَلِيَ مَن أرادَ، بِمَيسورِها و مَعسورِها و لِيَختَبِرَ بذلكَ الشُّكرَ و الصَّبرَ مِن غَنِيِّها و فَقيرِها .

روزى‌ها را مقدّر فرمود و آن گاه، آنها را زياد و كم و به تنگى و فراخى عادلانه تقسيم كرد، تا هر كه را بخواهد به وسعت روزى و يا تنگى آن بيازمايد و از اين طريق سپاسگزارى و شكيبايى توانگر و تهيدست را به آزمايش گذارد.

نهج البلاغة : خطبه ۹۱

اوقات شرعي به افق بيرجند

دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰

۲۳ ربیع الثانی ۱۴۴۳ قمري

۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ ميلادي

اذان صبح ۰۴ : ۵۰
طلوع آفتاب ۰۶ : ۱۶
اذان ظهر ۱۱ : ۲۱
غروب آفتاب ۱۶ : ۲۷
اذان مغرب ۱۶ : ۴۶
نيمه شب شرعي ۲۲ : ۳۹
انتخاب شهر